Talsos norisināsies ieskaņas koncerts “KlātBūtne”

23. maijā plkst. 18.00 Talsu Sauleskalna estrādē, sirsnīgā gaisotnē, notiks ieskaņas koncerts “KlātBūtne”, kas iezīmē ceļu uz šī gada Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Koncertā pulcēsies simtiem jauno dziedātāju, dejotāju un mūziķu no Talsu, Ventspils, Kuldīgas novada skolām, lai kopā atklātu svētku gaidīšanas laiku. Koru skanējumu papildinās Talsu novada pieaugušo koru dalībnieki.

Skolēni ar lielu aizrautību rādīs savu prasmi un ieguldīto darbu, izpildot gan tautasdziesmas, gan arī mūsdienīgus skaņdarbus, kā arī košas deju kompozīcijas. Katrs priekšnesums būs apliecinājums jauniešu talantam, neatlaidībai un mīlestībai pret latvisko kultūru.

Pasākumā skanēs tradicionālās kora dziesmas, bet deju kolektīvi priecēs skatītājus ar krāšņiem tautas tērpiem un ritmiskām horeogrāfijām. Līdztekus tam uzstāsies Talsu novada un Ventspils jauniešu pūtēju orķestri, radot daudzveidīgu un emocionālu muzikālo noskaņu.

Iedvesmojošie virsvadītāji, kuri ar savu pieredzi un aizrautību iedvesmo jauniešus:

Gints Ceplenieks – Talsu novada koru virsdiriģents un Metodisko apvienību vadītājs. Dzimtas saknes Liepājas pusē Rucavā. Absolvējis Liepājas Mūzikas vidusskolu un turpinājis studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Uz Talsiem atvedis ceļš kā sieviešu kora “Vaiva” diriģentam, bijis Talsu 2. vidusskolas zēnu un jauktajā kora diriģents. Šeit arī turpina darboties kā skolēnu un pieaugušo koru virsdiriģents.

Dace Treinovska – Talsu novada bērnu un skolu jaunatnes tautas deju kolektīvu virsvadītāja, kas ar savu radošo pieeju un enerģiju veicina deju kolektīvu izaugsmi un sagatavošanu Svētkiem. Dace sākusi dejot 3 līdz 4  gadu vecumā zvejnieku kolhoza „9.maijs” klubā pie baleta solistes Asjas Dobeles. Klubs atradās blakus mājai, protams, ka mazo Dacei mamma aizveda pamēģināt... Tālāk JDK, TDA „Dancis” un Rīgas Kultūras darbinieku tehnikums. Pabeigusi J. Vītola Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas nodaļu, prakse atvedusi uz Dundagu, te ļoti iepaticies un tā jau 48 gadus ir mūsējā, dažādu paaudžu „Dun-dang” vadītāja . Un dejo, dejo......

Raitis Rērihs – diriģents, komponists un Talsu Mūzikas skolas direktors. Viņš vada Talsu pūtēju un Talsu novada Bērnu un jauniešu centra pūtēju orķestrus. Ir pazīstams ar  oriģinālskaņdarbiem un aranžējumiem. Raiti par mūziku ieinteresējis vectēvs – vietējais muzikants ar tauri padusē Dundagas pusē. Viņš  spēlējis vietējā orķestrī, un reizēm ļāvis arī mazdēlam iepūst taurē. Spēlēšanu apguvis pašmācības ceļā. Piedalījies vairākos Svētkos gan kā dalībnieks, gan kā kolektīvu vadītājs. Vienreiz pat piedalījies kā dejotājs pie kolektīva vadītājas Daces Treinovskas. Pēc skolas un dienesta armijā izmācījies Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā, spēlējis orķestrī “SĪRIUSS”. Tomēr dzīve atvedusi Raiti atpakaļ uz Talsiem.

Eva Fricberga – mūsdienu deju studijas "Elfas" vadītāja. Deja sirdī no mazotnes. Tā kā tuvumā vēl nebija iespēja dejot, tad pašmācības ceļā, vērojot dažādus ritmikas un aerobikas ierakstus televīzijā, izveidoja savas pirmās horeogrāfijas ar sētas meitenēm. Eva Fricberga ar savu aizrautību un profesionalitāti sniedzot iespējas gan jauniešiem, gan pieaugušajiem attīstīt savas prasmes dejā. Koncertā mūsdienu deju studija izdejos vienu no Evas pašas veidotām horeogrāfijām.

Koncerta režisors ir Reinis Boters, kurš savas mākslinieka gaitas sācis tieši Talsu pusē. Sākot ar uzstāšanos dažādos sarīkojumos Balgalē, uzstājoties dziedošos un dejojošos ansambļos un turpinot ar mācībām Talsu mūzikas skolā, darbojies jauniešu un pieaugušo pūtēju orķestrī. Šobrīd Reinis pārsvarā darbojas teātra trupā KVADRIFRONS, kurā ir aktieris, režisors un tehniskais direktors. 

Koncerta nosaukums “KlātBūtne” sniedz duālu vēstījumu par gaidāmo notikumu. Klāt - pēc Covid-19 ierobežojumiem jaunieši beidzot tiekas klātienē. Šī jaunā paaudze ir ieradusies un ir nenovēršama. Būtne - katrs dalībnieks ir kā viens indivīds ar savām domām un pārdzīvojumiem; Mītiska būtne, kas sastāv no visiem koncerta dalībniekiem kā vienots organisms. 

Koncertā Reinis vēlas pievērsties tieši pašu dalībnieku sajūtām. Vadoties pēc savas pieredzes viņam šķiet, ka bieži vien pašdarbības kolektīvi tiek uztverti vien kā izpildītāji, kuriem jāpiepilda citu mākslinieciskās vēlmes un iegribas, jāstāsta fiktīvi stāsti. Šoreiz koncerta galvenais vadmotīvs būs tieši pašu dalībnieku domas un sajūtas. Ar interviju palīdzību koncerta laikā būs iespējams dzirdēt dalībnieku domas par to, kāpēc viņiem ir svarīgi piedalīties Dziesmu un deju svētkos, kādas sajūtas tos pārņem dziedot valsts himnu, kāpēc viņi velta savu laiku dziesmām un dejām, kāpēc viņi ir gatavi veltīt savu laiku šīm tradīcijām. Koncerts sastāvēs no māksliniecisko vadītāju Svētku repertuāra atlasītiem deju un dziesmu priekšnesumiem. 

Šis koncerts paredzēts kā iesildīšanās un kopīga satikšanās pirms vasarā gaidāmajiem piedzīvojumiem.
Lielais notikums – XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki – jau pavisam drīz!

Mūsu kolektīvu dalība koncertos:

  • 5. jūlijs - Skatuviskās tautas dejas uzvedums “Viedvasara”
  • 7. jūlijs - Tautas mūzikas koncerts “Dižā skaņrakstā”
  • 8. jūlijs - Mūsdienu deju izrāde “Kastaņa puslode”, Simfoniskās mūzikas koncerts “Daudzskanīgais debesjums”
  • 10. jūlijs - Pūtēju orķestru koncerts “Tā radās skaņa”, Tērpu parāde “StaroJums”
  • 11. jūlijs - Tautas deju lielkoncerts “Es atvēru Laimas dārzu”, Akordeonu mūzikas koncerts “Skan akordeons”
  • 12. jūlijs - Tautas deju lielkoncerts “Es atvēru Laimas dārzu”, Noslēguma koncerta "TE - AUST" ģenerālmēģinājums
  • 13. jūlijs – Svētku gājiens, Noslēguma koncerts "TE - AUST"

 

Informāciju sagatavoja
Dace Sproģe – Talsu novada XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koordinatore