Ieskaties Svētku koncertu tapšanā!

Gaidot XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus, tapuši 10 video, kas sniedz aizraujošu ieskatu Svētku koncertu gatavošanās procesā.

Visi video pieejami Svētku Youtube platformā.

 

Skatuviskās dejas uzveduma “Viedvasara” tapšana
“Viedvasara” ir radošs un šodienīgs stāsts par piecu jauniešu piedzīvojumiem vasaras brīvlaikā dažādās vidēs – laukos, mežā, jūrā, pilsētā un ārzemēs.

Esot šķirtiem katram savā vidē, jauniešus vieno viedierīču dāvātās iespējas savstarpēji dalīties ar piedzīvoto un secināto, taču vēlāk soli pa solim atklājas, ka “Viedvasarai” ir maz kopīga ar viedierīcēm, un šķietami ikdienišķās situācijas un mazie piedzīvojumi dāvā viedas atziņas.

 

Tautas mūzikas koncerta “Dižā skaņrakstā” tapšana
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieku vecvecākiem dziesmu vācelīte bija  mūzikas disku kolekcija vai mape datorā ar uzrakstu mūzika, vecākiem – mīļāko dziesmu saraksts Youtube platformā, pašiem – atlasītas dziesmas Spotify aplikācijā.

Tautas mūzikas koncerta dalībnieki arī būs izveidojušu savu mīļāko tautas dziesmu vācelīti – mapi datorā: dziesmu sarakstu, ar kuru iepazīstinās koncertprogrammā  “Dižā skaņrakstā”. Koncertā izskanēs tautas dziesmas vai to apdares atbilstoši Svētku un koncerta koncepcijai, apliecinot, ka senās latviešu dziedāšanas, dejošanas un muzicēšanas tradīcijas tiek turpinātas un godā turētas.

 

Mūsdienu deju izrādes “Kastaņa puslode” tapšana
Dejas izrāde “Kastaņa puslode” ir īpašs XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem radīts iestudējums ar horeogrāfiju, kurš vēstīs stāstu par cilvēka ceļu šajā pasaulē, ar telpu, kas būs visa pasaule, ar oriģinālmūziku, kas piepildīs šo laiktelpu ar skaņām un noskaņām.

Iestudējuma dalībnieki – deju kolektīvi no visas Latvijas – sadejosies vienotā uzvedumā, lai izceltu katra kolektīva stiprās puses. Uz kurieni mēs dodamies un no kurienes nākam? Varbūt tāds ir mūsu uzdevums – atminēt šo noslēpumu, kādēļ mēs esam te un kas mums šeit jāpaveic? Lai radītu sevi un savu pasauli, mums jāsastopas ar tumsu un jāiet ar to cīņā. Tā būs gara un bezcerīga, taču tikai  līdz mirklim, kad atskārtīsim, ka cīņa ir tikai pašam ar sevi, pašam ar savu ēnas pusi. Un, uzvarot sevi, varam piedzīvot pasauli visās tās krāsās; varam radīt savu stāstu, jo pasaulē visa kā gana, tikai TAVA stāsta tai trūka.

 

Simfoniskās mūzikas lielkoncerta “Daudzskanīgais debesjums” tapšana
Simfoniskās mūzikas koncerts “Daudzskanīgais debesjums” būs unikāls notikums gan katra jaunā orķestra mūziķa dzīvē, gan Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tradīcijas bagātināšanā. Pirmo reizi Latvijā tiks veidots viens grandiozs jauniešu simfoniskais orķestris, kurā spēlēs teju 1000 dalībnieku no 30 Latvijas izglītības iestāžu simfoniskajiem un kamerorķestriem. Koncertā skanēs latviešu komponistu mūzika.

Īpaši šim koncertam ir radīti jaundarbi, kā arī skaņdarbu aranžējumi nestandarta simfoniskā orķestra sastāvam. Koncertu vizuāli bagātinās videoprojekciju un gaismu partitūras.

 

Kokļu mūzikas koncerta “Dzīslojums” tapšana
Dzīslojuma ceļi lasāmi gan tavā plaukstā, gan koka mizā, lapas stiegrojumā un tautastērpa jostas rakstā. Tie ir neizdibināmi dzīves līkloči un likteņraksti, kas ļauj mums satikties – vienam ar otru, pašiem ar sevi, ar mūziku un ar tradīcijām.

Koncerta daudzslāņainais repertuārs ar maigumu satvers skatītāja roku, lai vestu līdzi pa krāsainajiem ceļiem un taciņām, kuras iedzīvina koklētāju rokas. Tās izvilina no stīgām gan jautrus tautas dančus un dvēseliskas melodijas, gan mūsdienu balādes un šūpuļdziesmu maigumu. 

To, ko rada viena koklētāja roku pieskāriens stīgām, var saukt par skaņu, bet to, ko rada četri simti roku pāru, var saukt tikai par brīnumu.

 

Folkloras programmas tapšana
Dzīvais mantojums visā Latvijas vēsturisko zemju lokālo tradīciju daudzveidībā ir viens no Latvijas kultūras savdabības būtiskajiem avotiem. Katra folkloras kopa ir sagatavojusi lokālā tradīcijā balstītu individuālu priekšnesumu, kas veidos programmu “Radu novadu rakstus” Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā un Vērmanes dārzā; savukārt folkloras programmas individuāli dalībnieki, nelieli ansambļi savu meistarību, ievērojot dziedāšanas, dejošanas, muzicēšanas un valodas īpatnības novados, demonstrēs folkloras konkursu laureātu koncertā “Bij' manā pūriņā” VEF Kultūras pilī, bet visi kopā mēs vīsim “Rotaļu viju Latvijai” Brīvības laukumā, parādot rotaļu burvību, spēles prieku un kopā būšanas azartisko sadarbošanos.

 

Akordeona mūzikas koncerta “Skan akordeons” tapšana
Šķiet, ka ceļošana pa mūzikas instrumentu pasauli vairs nevar pārsteigt ar savu daudzveidību, taču šīs bagātības vidū ir viens pārstāvis, kas piesaista uzmanību ar skaistu un labskanīgu vārdu – akordeons. Pirmo reizi svētku vēsturē šim mūzikas instrumentam tiek atvēlēts savs koncerts. Šobrīd akordeona spēli Latvijā apgūst teju 600 audzēkņu, un drīz daļa no viņiem tiksies uz Dailes teātra skatuves, lai kopā piedzīvotu šo pirmreizējo svētku notikumu – apvienotā orķestra skanējumu koncertā ”Skan akordeons”.

 

Pūtēju orķestru koncerta “Tā radās skaņa...” tapšana
Pūtēju orķestru kopmuzicēšana Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos pēc 10 gadu  pārtraukuma ir kā jauns sākums, atdzimšana un apsolījums muzicēšanas tradīciju tālāknodošanai. Tāpēc koncerts tapis kā muzikāls stāsts par skaņas dzimšanu, mākslas rašanās brīnumu, par bērna izaugšanu par atbildīgu, radošu un aktīvu pilsoni.

 

Tautas deju lielkoncerta “Es atvēru Laimas dārzu” tapšana
Deju lielkoncerta “Es atvēru Laimas dārzu” mākslinieciskās idejas pamatā ir vārds “VĒRT”. Rotaļelementi, mēles mežģi, skaitāmpanti, arī padomi, mīklas un tautas gudrības savērs zināšanas, atvērs vārtus, ļaus vērties pasaulē, atskatīties uz saviem senčiem un atvērt jaunus vārtus.

Laima, liktens lēmēja, saved kopā Tēvu, Māti un arī bērnus, tādēļ koncertā dejos un savus atziņu vārtus vērs bērni un jaunieši, bet līdzās viņiem būs lielie brāļi un māsas, mammas un tēti, kuri ar aktīvu un radošu iesaisti dzīvā scenogrāfijā papildinās dejotāju veidotos laukuma rakstus un zīmes.

Koncerta izskaņā tiks iedzīvināta XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku iecere visiem nodejot etnogrāfisko deju “Sudmaliņas”.

 

Noslēguma koncerta “TE-AUST” tapšana
Koncerta centrā ir austošā jaunība un Dziesmu svētku nobriedušais mantojums. Svētki un mācības vienlaikus. Te – starp mums – punkts, kurā mantotie zelta pavedieni ieaužas košajā, nebēdnīgajā jaunības dzīvē un vēl nedzirdētajā un neredzētajā dziesmu skanējumā. Svētku noslēguma koncerts ir Zemes un Saules satikšanās mirklis.

Ar katru jaunu pavedienu Dziesmu svētku kopīgais audums plešas un aptver paaudzi pēc paaudzes. Un kā zīme, raksts un ornaments ir ikviena Dziesmu svētku dalībnieka augums lielajā kopkora raibajā villainē. Ikkatrs ir savas paaudzes balss  uz Sidraba birzs pakāpieniem. Pretī laikam, liktenim un jaunam ceļam.

 

Svētku programma un plašāka informācija www.nacgavilet.lv.
Fotogalerijas no Svētku pasākumiem www.flickr.com/photos/dziediundejo2015/albums